Dla bibliotekarzy

https://biblioteka.pl/  Biblioteka w szkole – 4000 artykułów i wszystkie numery „Biblioteki w Szkole” , większość materiałów dostępna po wykupieniu prenumeraty, bezpłatnie –  interesujące forum
http://www.ebib.pl Portal tworzony przez bibliotekarzy, od 2001 roku działa jako serwis Elektroniczna Biblioteka.  Strona internetowa jest przeznaczona dla osób pracujących w bibliotekach czy ośrodkach informacji, studentów i pracowników bibliotekoznawstwa.
http://lustrobiblioteki.pl  Serwis dla bibliotekarzy i osób, którym bliska jest książka i czytelnictwo. To serwis biblioteczny dla miłośników książek. Na jego łamach przedstawiane są treści naukowe, rozrywkowe i o charakterze informacyjnym.
http://fbc.pionier.net.pl  Zbiory polskich instytucji kultury: bibliotek, muzeów, archiwów udostępnione on-line. Serwis tworzony przez Federację Polskich Bibliotek Cyfrowych.
http://lubimyczytac.pl Portal dla miłośników książek. Miejsce tworzone jest przez osoby czytające dla nich samych. Recenzje książek, opinie i komentarze, wywiady z pisarzami, najnowsze informacje ze świata literatury.
http://booklips.pl  Informacje o książkowych premierach, recenzje, wywiady z autorami, ciekawostki ze świata literatury.
http://niestatystyczny.pl Portal dla miłośników książek, którego hasło brzmi: nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki. Są tu wywiady z autorami, ekranizacje literatury, aktualne informacje ze świata książek oraz zapowiedzi książkowe.
http://www.kawerna.pl  Portal dla miłośników fantastyki i fantasy.
http://www.biblionetka.pl  Serwis rekomendujący książki. BiblioNETka publikuje nadsyłane przez użytkowników recenzje i opisy.
https://otwartezasoby.pl/biblioteki-org-materialy-edukacyjne-dla-bibliotekarek-i-bibliotekarzy/ BIBLIOTEKI.ORG – materiały edukacyjne dla bibliotekarek i bibliotekarzy
https://bukbuk.pl/ Pisarka i dziennikarka Anna Dziewit – Meller, prowadzi kanał o literaturze a na nim rozmowy z pisarzami, recenzje książek i debaty
Biblioteki cyfrowe, książki w internecie, audiobooki
https://polona.pl/ Polona. Portal udostępniający zbiory Biblioteki Narodowej. Gromadzi: książki, czasopisma, grafikę, fotografię, nuty mapy i wiele innych.
https://wolnelektury.pl/ Całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
https://fbc.pionier.net.pl/ Federacja Bibliotek Cyfrowych – polski zasób materiałów cyfrowych w tym czasopisma, książki i inne.
http://pbc.up.krakow.pl/dlibra Pedagogiczna Biblioteka Cyfrowa. Zbiory z zakresu pedagogiki współtworzone przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krakowie.
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ Szukaj w archiwach. Zbiory archiwalne online z całej Polski.
http://Lektury.gov.pl Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
http://ChmuraCzytania.pl Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
http://Publio – darmowe ebooki Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
http://Nexto Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.
http://Polska-Poezja.pl Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
http://Spotify Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów, audiobooków itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.
http://Audio-Bajki.pl Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
http://Bajkowisko.pl Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
http://Polskie Radio Dzieciom Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.
 https://www.legimi.pl Serwis Czytania oferujący ebooki i audiobooki w abonamencie (ok. 60 000 ebooków i audiobooków),14 dni za darmo
https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe Woblink – darmowe ebooki do
 https://virtualo.pl/ Virtualo
 https://ebookpoint.pl/ Ebookpoint – tu się teraz czyta
 https://helion.pl/ Helion
 http://www.ebooks43.pl/ Ebooks43.pl
 https://www.elfibajka.pl/ Elfi – Bajki do czytania
 http://audio-bajki.pl/ Bajki dla dzieci
 https://bajki-zasypianki.pl/ Bajki do słuchania, do czytania, bajki terapeutyczne
 https://bon.edu.pl/ Biblioteka otwartej nauki – projekt zrzeszający autorów, którzy udostępniają swoje książki w sieci z dziedziny szeroko pojmowanej humanistyki.
http://bookini.pl/ Bookini.pl – książki elektroniczne
 http://www.bazaebokow.robertjszmidt.pl/ Fantastyka Polska (pobieranie możliwe po bezpłatnej rejestracji)
 https://ebook.pl/ Ebook.pl
https://archive.org/ – książki w różnych językach National Emergency Library
 http://swiatelkodladzieci.pl/ Bajki Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” (bajki terapeutyczne)
 http://otworzksiazke.pl/ Otwórz książkę
Materiały do wykorzystania w pracy pedagogicznej z czytelnikiem
http://biblioteka.pl/aplikacje/1/0/0 Narzędzia  TIK – strony, programy, aplikacje, 115 polecanych narzędzi
http://www.publikacje.edu.pl/ scenariusze imprez czytelniczych dla nauczycieli bibliotekarzy
http://www.edukacja.edux.pl/biblioteka.php Scenariusze zajęć bibliotecznych do pobrania z sieci
http://whk.up.krakow.pl/ Wirtualna Historia Książki – wortal poświęcony dziejom książki, bibliotek, pisma, opraw i zdobnictwa
http://zabawnik.org/ Zabawnik to zbiór 150 pomysłów, scenariuszy gier i zabaw dla dzieci