Kahoot czy Quizizz…

przez | 18 lutego, 2020

Pytanie oczywiście banalne dla wytrawnych użytkowników obu portali. I odpowiedź oczywista
– To zależy…
No właśnie. Może teraz trochę szczegółów dla początkujących. Który z nich, w jakich okolicznościach będzie wyborem właściwym. Bo nie jest to niestety jedynie kwestia
– „Abo misie ten bardziej podoba”.

Zacznę od tego że porównywał będę wersje bezpłatne obu portali. Takie tylko używam (pewnie jak większość z nas).

Podstawowa kwestia to oczywiście wyposażenie pracowni, w której mamy zamiar przeprowadzić naszą zabawę. A najważniejsze – czy mamy projektor. Podstawowa różnica w przebiegu obu quizów polega na tym, że w wypadku Kahoot uczniowie mogą zobaczyć pytania jedynie na ekranie, podczas gdy w Quizizz pytania widzą na swoich urządzeniach. Czyli brak projektora z ekranem czy innego ekranu interaktywnego wyklucza nam Kahoot’a.

Wniosek:
Mam projektor – Kahoot.
Brak projektora – Quizizz

Następna kwestia to jakiego typu treści mają zwierać pytania i odpowiedzi. Zacznijmy od tych drugich bo tu jest prościej. Jeśli odpowiedzi maja być jedynie tekstowe to w grę wchodzą oba rozwiązania. W przypadku, gdy w odpowiedzi chcemy umieścić obraz to w grę wchodzi tylko Quizizz. A dla matematyków? Również edytor równań matematycznych jest znacznie lepszy i prosty w obsłudze w Quizizz.

Wniosek:
Obraz w pytaniu – tylko Quiziz.
Równanie matematyczne -raczej Quiziz.

Następna sprawa odnośnie odpowiedzi.
Tylko Quiziz pozwala na wybranie odpowiedzi wielokrotnego wyboru.

A teraz różnice w możliwościach pytań.
Na początek Kahoot. Tu możemy dodawać teksty, obrazy i filmy z YouTube (z możliwością wybrania fragmentu do wyświetlania). Do dyspozycji mamy dołączanie plików z biblioteki obrazków Getty Images. Niestety dość ubogiej w zasoby bezpłatne. Przy próbie wyszukania obrazu „wpadamy” na zasoby płatne.

Quizizz pozwala na umieszczać w pytaniu: teksty, równania matematyczne, obrazy (z dysku lub przez URL), dźwięki nagrywane w trakcie tworzenia pytania (10 sek) lub pliki mp3 z dysku. Jeśli plik jest zbyt długi możemy go przyciąć na stronie, do której odsyła nas kreator pytań Quizizz.

Wniosek:
Film w pytaniu – Kahoot
Audio w pytaniu -Quizizzz

Kolejna różnica – quiz utworzony na Quizizz możemy wydrukować!!!!

druk

Obie platformy pozwalają na przeprowadzenie quizu w podobnych trybach – gra (Klasyczna, Zespołowa) i Praca domowa czy inaczej Wyzwanie.

Quizizz pozwala jeszcze na udostępnienie quizu do ćwiczeń dla uczniów. W trybie gry lub fiszek do nauki.

Jak udostępnić quizy w swoich zasobach klasowych? Obie platformy umożliwiają udostępnianie w najpowszechniejszych aplikacjach chmurowych do pracy z uczniami czyli w Teams MS Office dla szkół oraz w Classroom od Google.